Mužský blog

Porucha erekcie: môže za ňu obezita?

Obezita je opäť jedna z civilizačných chorôb. A jej liečba je dosť neľahká, pretože väčšine ľudí chýba pevná vôľa. Obezita je stav, pri ktorom dochádza k nahromadeniu tukových zásob v organizme. Vaša telesná hmotnosť sa začína zvyšovať hlavne kvôli nerovnováhe medzi energiou prijímanou a vydanou. Pokiaľ prijímaná energia vysoko prevyšuje vydanú, ukladá sa vám v tele vo forme tukových buniek a začínate pomaly ale isto priberať. Ak je obvod vášho pásu nad 94 cm hrozí vám ďaleko vyššie riziko diabetu (cukrovky), vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a môže to dôjsť až k ateroskleróze a samozrejme tiež k erektilnej dysfunkcii (poruche erekcie).

RIZIKOVÉ FAKTORY OBEZITY

Nie vždy môže za obezitu zlá životospráva či nedostatok pohybu. Môže to byť i zlá funkcia štítnej žľazy, zvýšené vyplavovanie hormónov kôry nadobličiek, alebo užívanie niektorých liekov (antidepresíva, psychofarmaká a lieky na báze hormonálnej liečby). Zabudnúť by sme nemali ani na psychogénne faktory (stres, depresia, osamelosť, frustrácia). Ďalším z faktorov je i dedičnosť. Ale i u dedičného faktoru sa s tým dá niečo robiť. Len je proces chudnutia ťažší, ako pri faktoroch zlého životného štýlu.

BMI

BMI (body mass index) je index telesnej hmotnosti. Jeho výpočet sa používa ako indikátor podváhy, normálnej telesnej hmotnosti, nadváhy a obezity. BMI index sa veľmi jednoducho vypočíta. Stačí vám k tomu vedieť výšku a váhu.

STAV TELESNEJ HMOTNOSTI
VÝSLEDOK BMI
podváhamenej než 18,5
normálna váha18,5 – 24,9
nadváha25,0 – 29,9
obezita 1. stupňa30,0 – 34,9
obezita 2. stupňa35,0 – 39,9
obezita 3. stupňaviac než 40,0


Máte otázky? Opýtajte sa nás

Návrat na úvod blogu