Mužský blog

Môžu byť za stratou erekcie psychické problémy?

Samozrejme. Psychická porucha erekcie (niekedy tiež nazývaná situačná) sa vyskytuje asi v 20 % zo všetkých prípadov a postihuje skôr mladších mužov. Príčiny jej vzniku môžu byť rôzne, ale sú náhle. Porucha môže vznikať za určitých situácií, či pri určitej partnerke. Pacienti mávajú normálnu nočnú erekciu a kvalitnú erekciu pri masturbácii.

Psychická porucha erekcie je častejšia u pacientov s depresiami a úzkosťami, či pri vyčerpaní a pri zvýšenom strese. Občas je problematické odlíšenie psychickej príčiny od poruchy vyvolanej vedľajšími účinkami niektorých liekov (napr. niektoré antidepresíva), užívaním psychotropných látok (napr. metamfetamín). Táto porucha erekcie môže dokonca predchádzať vzniku psychiatrického ochorenia.

AKO NA LIEČBU PSYCHICKEJ PORUCHY?

Psychoterapia – pri ľahkých problémoch občas stačí porozprávať sa s partnerkou, pretože príčinou poruchy erekcie môžu byť „iba“ neopodstatnené obavy a skreslené predstavy o očakávaní partnerky. V prípade hlbších problémov je potreba navštíviť psychoterapeuta či psychiatra, kedy je ideálne chodiť na párovú terapiu.
Zmena životného štýlu – na naladenie psychiky do pohody má vplyv tiež životný štýl. Je potrebné venovať sa viac pohybu, zdravo jesť, viac spať. Taktiež skončiť s fajčením a alkoholom.

Alternatívne metódy – medzi alternatívne možnosti patrí akupunktúra, aromaterapia, jóga… Záleží na vás, čo vás dostane do vyrovnanosti tela a ducha.
Tablety – rôzne lieky by mali byť predpisované až po konzultácii s lekárom. Nemali by ste si sami „ordinovať“ ani len doplnky stravy, aj keď sú voľne predajné. Nehanbite sa a poraďte sa s odborníkom.

Máte otázky? Opýtajte sa nás

Návrat na úvod blogu